کانال اختصاصی سید احمد دارستانی در شبکه اجتماعی اینستاگرام کانال اختصاصی سید احمد دارستانی در شبکه اجتماعی تلگرام کانال اختصاصی سید احمد دارستانی در شبکه اجتماعی آپارات

اجتماع سربازان حیدر
ظهر جمعه سوم اردیبهشت
سخنران:حجت الاسلام دارستانی
مکان:تهران-میدان قیام-بلوار قیام-به سمت خیابان 17 شهریور
حسینیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها
***********
کلنا به فداک یا زینب
شب شهادت حضرت زینب سلام الله علیها
سخنران:حجت الاسلام دارستانی
جمعه-سوم اردیبهشت
ساعت 21
تهران-خیابان قزوین"دو راهی قپان"خیابان شهید نعمتی-خیابان شهید مهدوی-فاطمیه تهران
*****************
شام شهادت حضرت زینب سلام الله علیها
شنبه چهارم اردیبهشت
سخنران:حجت الاسلام دارستانی
بعد از نماز مغرب و عشا
تهرانپارس-ضلع جنوبی غربی میدان شاهد-مسجد فاطمه الزهرا سلام الله علیها

پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام و المسلمین سید احمد دارستانی
بحث خانواده
بحث خانواده

 مجموعه بیانات استاد در مورد خانواده

http://www.heiatonline.ir/Media/635773483326508176.jpg

ادامه ی مطلب

 

نـــویسـنــده : ســـــــید - گروه فرهنگی
تعداد بازدید این مطلب : نوع مطلب : نوا و نما
لطفاً نظرات خود را از طریق فرم زیر ثبت نمایید
نام ونام خانوادگی : پست الکترونیک :
موضوع نظر : وب سایت :
 
   
.:|:. حسن فرامرزیان پست الکترونیک :
 
بنام خدا. سلام
وقت شما بخیر جناب آقای دارستانی سرور گرامی و ارجمند
از آشنایی با شما خوشحال و خوشوقتم.
مطلبی هست که مدتهاست میخواهم به وعاظ محترم عرض کنم اما موقعیت و جای مناسبی برای ارائه آنها پیدا نمی شد.
مردم و به نوعی همه انسانها ذاتا برحسب تعالیم فطری و یا دینی و مکتبی، می دانند که باید مثلا به والدین احترام گذاشت، حقوق دیگران را اعم از مالی و شخصیتی و غیره محترم شمرد و...
در اسلام مشخصا برای هر نکته اخلاقی یا واجب و مستحب و... احادیث فراوانی وجود دارد و تفسیرها قرآن و کتب حدیثی راهنمای کاملی از جهت معرفی و نقل مطالب هستند. اما نقص و کمبود اصلی که در اغلب منابع آموزشی و تربیتی، اعم از تفاسیر قرآن و حدیث به چشم می خورد آنستکه عموم مخاطبین و مردم و به جرأت میتوان گفت غالب طلاب و برخی از بزرگان دینی، ادراک عمیق و وسیعی نسبت به مسائل، آموزه ها و نکته های تربیتی و اخلاقی و دینی ندارند.
داشتن عمق در مورد یک دانسته(خوب فهمیدن)،به معنی داشتن حس عمیق و قوی درمورد یک امر است. یا باید دست در آتش فرو برد و به حق الیقین رسید و یا باید درباره یک مسئله، آنقدر به موارد مشابه و ملموس و رایج استناد و تشبیه به کار برده شود تا شنونده، بیننده و مخاطب عمیقا و بگونه ای بسیار قابل حس قادر باشد مزه و کیفیت مطلب و موضوع را درک کند. اگر بحث، درباره گناهی است، تلخی، درد، رنج، سوز، خواری و ذلت، و... آنرا بوسیله بیان موارد رایج و کاملا عینی شده و معمول، و کنار هم دیدن و مقایسه مسئله مورد نظر با آنها کاملا تصویرسازی کرد تا بخوبی و عمیقا حس کند و گویی لمس نماید. در این حالت می گوییم مخاطب، مسئله را عمیقتر درک کرده است.
و ادراک وسیع، به این معنی که مخاطب، درمورد جوانب یک امر، فعل ، رفتار و... دانسته های متنوع و مختلفی را به دست بیاورد یا خود کسب کند. وسعت اطلاعات درباب یک امر، فرد را بسیار توانا و دید وی را بسیار عالی می گرداند.
بعنوان مثال، فعالیت و موفق بودن در کارهای مالی بورس، منوط به داشتن و دانستن انواعی از اطلاعات و آمار و فعالیتهایی است که شرکتها و افراد دخیل در فعالیت آنها انجام میدهند. مواد اولیه، میزان واردات و صادرات شرکتها، نوع و میزان تعامل هر شرکت با دیگر موسسات، عملکردهای سیاسی و اقتصادی سهامداران عمده و اصلی آن، و بسیاری از انواع اطلاعاتی که میتواند سرعت عمل و دقت نتیجه گیری نهایی فرد در معاملات بورس را بالا ببرد. (چیزی که بازار معاملات بورس آمریکا و کلا فعالیتها موسسات آمریکایی برمبنای آن است. فضای علمی آمریکا کمیت گراست هرچند نحوه و جایگاه بکارگیری این شیوه نیز مهم است.)
مثلا حدیث "حُسْنُ الْخُلْقِ فى ثَلاثٍ : اِجْتِنابُ الْمَحارِمِ وَ طَـلَبُ الْحَلالِ وَ التَّـوَسُّعُ عَلَى الْعِیالِ"
شنوندگانی غیر از نخبگان علوم دینی، چگونه میتوانند متوجه شوند که اخلاق چه نوع ارتباطی با حلال و حرام دارد و محل تلاقی این دو موضوع کجاست؟
مثلا آیا ارتباط از این نوع است که مال حلال، سبب فلان میشود و آن سبب فلان و الی آخر و در فلان مرحله، مسائل اخلاقی دچار تأثیر و تأثر می گردند؟
یا این حدیث که مال را به اندازه مصرف خودت کسب کن و بیش از آن برای دیگری است. منفعتش برای اوست و اگر بد مصرف کند عذابش دامنگیر توست(نقل به مضمون).
حال شنونده و خواننده چگونه میتواند این مطلب را درست بفهمد درحالیکه فعالیت اقتصادی در اسلام و اصولا استقلال مالی فرد و جامعه اسلامی و رفع و نابودی فقر و آسایش عموم از اهداف دولتها و مسئولین است حتی برای مرد که مسئول رفاه خانواده خویش است؟
جمع بین این دو و امثال این بیانات و احادیث و تفاسیر و آیات غیر ممکن است تا زمانیکه آنها بطور کامل، دقیق و وسیع و البته عمیقا تحلیل و تشریح شوند.
صرف واگویه کردن و دیوار نوشتن و برچسب در تابلوهای دانشگاه زدن و پخش تراکت و .. از احادیث و آیات قرآن، نتیجه ای جز شعارزدگی و پیروی از ظاهر و تضاد و تقابل مردم و اهالی دین ندارد. کج فهمی، دردی است که از زمان امیرالمونین(ع) بشر را گمراه و گرفتار انواع فتنه ها و درگیری ها و مناقشات فرهنگی و سیاسی کرده است. مردم حتی دانش صحیح و وسیعی درباره جایگاه ولایت فقیه ندارند. فقط جمله امام خمینی(ره) که اطاعت از ولایت فقیه اطاعت از امام است را همه جا دیده اند اما به دلیل نداشتن درک مطلوب و درست از آن، آنرا شعاری عوام فریب می دانند و هیچ دقتی ندارند چون محتوا و مفهوم آن به میزان کافی، عمیق و وسیعی تشریح نشده است.
تصور کنید مخاطب علاقمند به دین و حتی هر انسان مخالف دین، اگر قادر شود با درک وسیع به همراه درکی عمیق، مطالب و آموزه ها را بشنود یا بدست آورد و به او انتقال داده شود؛ رفتار او تا چه اندازه و با چه سرعت بیشتر و کیفیت بهتری تغییر خواهد کرد و چه میزان از تضادهای سیاسی، اخلاقی، اقتصادی و... در جامعه و خانواده ها مرتفع خواهد شد؟
متأسفانه معضل ما در ایران و البته اغلب کشورهای دنیا، عدم بهره گیری از دانشهای روانشناسی و جامعه شناسی در باب حافظه و یادگیری است.
چنانچه دقت و کیفیت عمل آموزگاران و سخنوران ما خصوصا در حوزه مباحث دینی و اخلاقی و علمی، براساس آموزه های علمی موجود برای مخاطبان عرضه و ارائه شود، طی یکسال، میتوان عملا 20 یا 30 سال پیشروی کرد.
امیدوارم شما سرور گرامی و دیگر دلسوزان و زحمتکشان در راه خداوند عزیز در استفاده از توانمندیهای خدادادی مان روز به روز موفقتر و کوشاتر باشیم.
عمیقا آرزومند دعایتان هستم. سلامت و سعادتمند باشید خدانگهدار
 
« کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق است به حجت الاسلام سید احمد دارستانی »
[استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است]